Patarimai, padėsiantys pasiruošti pirmam susitikimui su architektu

Naudingi patarimai

Individualaus namo projektavimas yra labai įdomus, kūrybinis procesas į kurį isijausti gali ne tik architektas, bet ir klientas. Tam, kad galutinis rezultatas atitiktų jūsų lūkesčius, svarbu nuo pat pradžių būti atviriems tiek su savimi, tiek su specialistais. Kitais žodžiais tariant – suformuluoti aiškią užduotį.

Paruošėme kelis patarimus – “namų darbus”, kurie pravers pirmajame susitikime su architektu.

Vizija_

Pradėkite nuo scenarijaus “ką čia veiksiu” arba “koks statybų tikslas”. Apie kiekvieną pastato paskirtį galima būtų rašyti daug ir skirtingai, tad šiame įraše kalbėsime tik apie gyvenamajį namą. 

Apmastykite, ką norite statytis – namą, kuriame gyvensite ar tik atvyksite poilsiui? Gal kartu vykdysite komercinę veiklą? Ar šalia namo reikalingas didelis pagalbinio ūkio pastatas ne tik garažui bet ir ūkio darbams, kitai veiklai? Ar ketinate turėti pirtį? 

Būtina atkreipti dėmesį į sklypo paskirtį ir naudojimo būdą žemės dokumentuose. Tai nurodo, ką galima statyti ar kokią veiklą vykdyti. Norint pakeisti paskirtį, derėtų prieš tai kreiptis į teritorijų planavimo specialistus. Žemės paskirtis ne visuomet gali būti pakeista į jums norimą, todėl verta išanalizuoti savivaldybės (kurioje yra sklypas) bendrąjį planą arba pasikonsultuoti su architektūros skyriumi. Miesto ar rajono bendrąjį planą rasite savo savivaldybės svetainėje.

Iš anksto numačius kiek ir kokių pastatų savo sklype ketinate statyti, architektui bus lengviau sukurti harmoningą sklypo planą, atskirti ūkio zoną nuo poilsio, numatyti patogiausias vietas statiniams, kurie vieni kitiems nemestų šešėlio, neužstotų vaizdo ar kitaip netrukdytų. Projektuojant visus statinius iš karto, architektas galės juos sujungti į bendrą architektūrinį ansamblį.

„Iš anksto numačius kiek ir kokių pastatų savo sklype ketinate statyti, architektui bus lengviau sukurti harmoningą sklypo planą.”

Ziedlejas Wellness Resort I Open AD
Dokumentai_

Jūsų nuosavybę į sklypą įrodo nekilnojamojo turto registrų centro išrašas. Šis dokumentas privalomas ir suteikia daug informacijos apie sklypą architektui: sklypo plotas, paskirtis, nuosavybės teisė, servitutai, apsaugos zonos. Su savimi turėkite ir žemės sklypo planą (šio brėžinio kopijos reikės iš abiejų pusių). Jei sklype yra statinys, kurį norite rekonstruoti ar daryti kapitalinį remontą, tuomet reikalinga ir jo kadastrinių matavimų byla

Jei norite dar geriau pasiruošti susitikimui su architektu, galite pateikti prašymą per planuoju-statau.lt dėl specialiųjų reikalavimų. Savivaldybė išduos raštą, kuriame bus nurodyta kokie sklype taikomi apribojimai, nustatyti specialieji architektūriniai reikalavimai, sužinosite koks ribojamas aukštis, užstatymo plotas ir kiti parametrai. 

Pasiruošimas individualaus namo projektui_

Kai su architektu aptarsite projekto viziją, įvertinsite sklypo galimybes, sekantis žingsnis bus aptarti pastato dydį. Visų pirma architektas jūsų paklaus – kiek miegamųjų kambarių ketinate turėti?

Dažnai įsivaizduojamas bendras plotas prasilenkia su norimų kambarių skaičiumi. Pvz.: į 80 kv.m. ploto gyvenamajį namą, deja, bet racionaliai nesutalpinsite trijų atskirų miegamųjų. Taigi pasitarkite su šeimos nariais ir pasiruoškite savo kambarių sąrašą.

Pagrindinių patalpų sąrašą pridedame žemiau:

  • Miegamieji kambariai
  • Virtuvė (atskira ar bendroje patalpoje su svetaine)
  • Virtuvės sandėliukas
  • Svetainė
  • Darbo kambarys
  • Svečių kambarys
  • Drabužinė (įeinama rūbų spinta, kuri dažnu atveju numatoma prie pagrindinio miegamojo arba gali būti projektuojama atskirai, šalia įėjimo, kur laikomi lauko rūbai, batai ir visi šeimos sezoniniai rūbai.
  • Vonios k. (bendras, privatus prie pagrindinio miegamojo, svečiams/bendras, dažniausiai projektuojamas arčiausiai įėjimo)
  • Skalbykla
  • Pagalbinio ūkio patalpa (kur laikomos šluotos, kibirai, įrankiai, sozoniniai daiktai, lauko baldai ir pan.)
  • Techninė patalpa (ankščiau buvo projektuojama katilinė, tačiau kai nebeliko katilų, tai projektuojama paprastenė patalpa. Dabar čia numatomas šildymo siurblio vidinis blokas, boileris, hidroforas, vandens filtrai, rekuperatorius ir kt.)
Atrium House | Tham & Videgård Arkitekter
Namo aukštų skaičius_

Ką pasirinkti – vieno ar dviejų aukštų namo projektą? Kartais tai gali priklausyti ne tik nuo jūsų, bet ir nuo sklypo ploto, reljefo ar jam taikomų apribojimų. Taip pat, pastato aukštis yra ribojamas savivaldybės bendruosiuose planuose, bet dažniausiai vieno ar dviejų aukštų gyvenamiesiems pastatams jo užtenka.

Vertėtų pasvajoti apie namų akcentus_

Ši straipsnio dalis yra apie jūsų asmenybę. Namai turi būti ne tik patogūs, jaukūs, bet ir atspindėti jūsų charakterį, įpročius. Kalbame ne apie papildomas patalpas, o daugiau apie interjero ir eksterjero sprendimus. Kartais juos būtina apgalvoti iš anksto tam, kad vėliau nesusidurtumėte su įvairiomis problemomis.

Keli pavyzdžiai, kuriuos turėtumėte paminėti prieš pradedant projektuoti:

  • Židinys, kuris gali būti kapsulinis, o gal “old-schoolinis” – mūrytas arba biožidinys (kuriam nereikia kamino). 
  • Virtuvės sala. Dabar jau tapo beveik įprasta turėti virtuvėje salą. Tačiau smarkiai taupant vietą, salos derėtų atsisakyti. 
  • Garažas ne tik automobiliams, dviračiams ir įrankiams, bet ir šviesi darbo vieta meistrauti mėgstančiam šeimos nariui.
  • Miegamasis į rytus. Jūs esate ryto žmogus, keliates su saule ir kitaip dienos pradžios neįsivaizduojate.
  • Vieta muzikos instrumentui.
Photography Studio for Juergen Teller | 6a architects
Aplinka_

Vienas iš pirmųjų susitikimų su architektu gali būti skype. Architektas įvertina ne tik sklypo orientaciją, bet ir gretimų sklypų užstatymą, kraštovaizdį, insoliaciją ir atsiveriantį vaizdą. Susumavus sklypo pliusus ir minusus galima priimti geriausius sprendimus.

Biudžetas_

Suprantama, iš karto biudžeto tiksliai neįsivertinsi, o ir kainos keičiasi. Tačiau bent preliminarus biudžeto įvardijimas padėtų apsisaugoti nuo neužbaigtų ar net nepradėtų statybų.

Ko nedaryti_

Pagrindinė taisyklė – pasitikėkite savo architektu, jūsų skonis į architektūros stilių turi sutapti. Į pirmą susitikimą neatsineškite projekto iš interneto ir neprašykite paruošti tokį patį “tik su keliais patobulinimais”. Kiekvienam projektui, įgyvendintam ar ne, yra taikomos autorinės teisės ir už jų nesilaikymą, kopijavimą yra skiriamos baudos. 

Visai kas kita yra internete paieškoti pavyzdžių, kurie jums patinka. Juos drąsiai galite rodyti architektui, papasakoti kodėl išsirinkote būtent šias nuotraukas, kas jose patinka. Tai padės architektui lengviau jus suprasti ir įgyvendinti jūsų lūkesčius.

Labai patogus būdas pasisemti idėjų yra filmai/video apie architektūrą. Čia pasakojamos tikros istorijos, paaiškinami konkretūs, kartais labai neįprasti sprendimai. Mūsų žiūrimiausi:

The Local Project

Kirsten Dirksen

Naudingos nuorodos_

Pasisemti architektūros idėjų:
https://www.archdaily.com/

https://www.dezeen.com/

https://www.detail.de

https://www.wallpaper.com/

Valstybės įmonių puslapiai:
https://vtpsi.lrv.lt/lt/

https://regia.lt/lt/

https://www.geoportal.lt/geoportal/

Esi pasiruošęs? Parašyk mums!