Mieste ar miške?

Sklypo vieta

Tiems, kas svajoja apie nuosavus namus, toks klausimas iškyla ir gali būti ilgai nerandantis atsakymo..

Šį kartą, apie gyvenimą prie miško. 🌲 Pabandysime įvardinti pagrindinius privalumus ir trūkumus. Galbūt tai jums padės apsispręsti renkantis sklypą.

Žinoma, nesupraskite pažodžiui – miško paskirties žemėje, deja, bet gyventi negalėsite. Statyti gyvenamojo namo miške negalima. Kalbame apie namų valdos sklypus užmiestyje, nutolusius nuo miesto šurmulio, gražiame kraštovaizdyje, šalia miškelio ar ant kalnelio. Kur sekmadienį ryte negirdėsite kaimyno, pjaunančio žolę, tačiau savo visgi teks nusipjauti.

Family House in Orava I A.LT architekti
Gyvenimas miške (užmiestyje) – privalumai_

Kiekvieną penktadienį iš didžiųjų miestų nusidriekia kamščiai – šimtai žmonių bando ištrūkti į gamtą, praleisti savaitgalį gryname ore ir ramybėje. Gyvenant užmiestyje – gamtą pasieksite pėsčiomis, dviračiu. Lietuvoje labai daug gražių miškų, kuriuose galite lankytis kiek panorėję, ežerų, kurių pakrantėmis pasivaikščiosite netrugdomi. Ir šiaip, mes, Lietuviai, dar tokie “prie gamtos”, atskiriame musmirę nuo baravyko 😀

Švarus oras ir ramybė. Įkvėpkite.. Plaučiai prisipildo gaivaus oro, nuostabių kvapų. Paukščių čiulbesys ir medžių ošimas – jūsų pastovus garso takelis.

Gamtos vaizdai. Dabar įsivaizduokite – vakaras, sėdite savo svetainėje, žiūrite pro plačiai pravertą didelį langą – lėtai leidžiasi saulė, dangus ryškiai rožinis, tolumoje lėtai linguoja medžiai, jų viršūnėmis skraido paukščiai. Tyla ir ramybė. Tai užmiesčio, kaimo didžiausias privalumas. Jei sklypas pakankamai didelis, visus kambarius galite orientuoti taip, kad pro jų langus atsivertų gamtos vaizdai, patektų kuo daugiaus saulės šviesos. Turite daugybę laisvės.

Mažesnė kaina – didesnis sklypas. Sklypo kaina užmiestyje gali būti dvigubai ar net trigubai pigesnė. O sklypo dydis dažnu atveju lenkia mieste esančius sklypelius. Įsigydami didesnį sklypą, būsite ramūs dėl kaimynų. Net jei jų šiuo metu ir nėra, mieste visada išlieka galimybė, kad kaimynystėje išdygs nepatrauklus ir didelis namas, užstojantis visą saulės šviesą jūsų terasoje.

Sorte Hus | Sigurd Larsen
Gyvenimas miške (užmiestyje) – trūkumai_

Pasiekiamumas. Mieste daugelis jums svarbių paslaugų gali būti pasiekiamos pėstute. “10-15 min. pėsčiomis iki centro” – privalumas didelis, tiesa? Užmiestyje dėl visų paslaugų teks važiuoti, jei ne į miestą, tai bent į artimiausią gyvenvietę. Pavyzdžiui, automobiliu teks važiuoti į:

  • Darbą. Jei jūsų darbas yra mieste, jūs kiekvieną dieną privalėsite vykti į darbą automobiliu. 
  • Mokyklas ir darželius. 
  • Vaistines, parduotuves, įvairias paslaugas teikiančias vietas.
  • Laisvalaikio vietas. Čia priskirtume barus ir restoranus, kiną, koncertus ir t.t.
  • Oro uostą. Galbūt dažnai skraidote darbo reikalais? 

Darbas sode. Čia vieniems gali būti privalumas, kitiems trūkumas. Nors žolę gali padėti nupjauti robotas, o palaistyti augalus automatinė sistema, tačiau pridėti ranką vis tiek reikės patiems, kad jūsų sodas atrodytų gražus. 

House in Krkonoše I Fránek Architects

Komunikacijos. Jei perkate sklypą, labai nutolusį nuo gyvenvietės, greičiausiai vandentiekio ten tikrai nebus. Vietinį vandens gręžinį ir buitinių nuotekų valymo įrenginį reikės susiprojektuoti, susiderinti ir įsirengti. Dažnu atveju ir elektros nėra, kurią atsitiesti iki savo žemės sklypo eilės tvarka tokia pati. 

Privažiavimas. Kai geras susisiekimas yra toks svarbus, ne ką mažiau dėmesio reikia skirti ir kelio kokybei. Pasidomėkite ar neplanuojamas tiesti kelias, ar žiemos metu esami keliai valomi? Galbūt sklypą pasiekti galite tik duobėtu traktoriaus pramintu takeliu? Tuomet reikės pasidomėti ar turite įregistruotą teisę kirsti svetimą žemės sklypą – servitutą.

Taigi, kas gi jus labiau traukia – miestas ar miškas? Labai geras variantas yra pasibandyti. Jei yra galimybė, išsinuomokite namą, jo dalį ir pagyvenkite ilgesnį laiką atokiau nuo miesto. Pajusite ar visgi šaukia miesto ilgesys, ar nupjautos žolės kvapas kelia malonesnius pojučius.

Mountain Chalet in the Šumava National Park I Triarchitekti