Medinių čerpių stogas ir fasadas. Kokie šių dangų privalumai?

Apdailos medžiagos

Nuo seniausių laikų visuose pasaulio kampeliuose, kuriuose gausu miškų, medinė fasadų/stogų danga yra dažniausiai sutinkama pastatų apdaila. Viena iš įdomesnių medinės apdailos rūšių – gontai ir skiedros. Mediniai gontai ar skiedros yra laikomos pačia seniausia čerpinės dangos forma, kuri gaunama rankiniu būdu išilgai skeliant medieną. 

Lietuvoje skiedriniai ar gontiniai stogai dominavo iki XXa. pradžios. Ir nors nuo seno jie vertinami dėl ilgaamžiškumo, patvarumo ir ekologiškumo, dėl ekonominių priežasčių šių dangų populiarumą sumažino pramoniniu būdu gaminamos dangos. Ir nors kurį laiką tokią dangą dažniausiai matydavome tik kultūros paveldo ar istoriniuose objektuose, šiuo metu skiedrų ir gontų populiarumas vis didėja ir dėl gerų šios tradicinės dangos savybių dabar galime šią fasadinę apdailą pamatyti ir moderniuose, šiuolaikiniuose pastatuose.

medinių čerpių stogai – ilgaamžiški, net ir atšiauriausiomis klimato sąlygomis savo estetiką ir funkciją gali išlaikyti iki 75-100 metų.

Lane End house | PAD studio architects
Techninės savybės_

Šiuolaikinėje statyboje sėkmingai naudojama medinių čerpių danga vertinama dėl puikių techninių savybių: gera garso ir šilumos izoliacija, natūraliai ventiliuojasi, sunkiai įsidega, atspari aplinkos poveikiams ir kenkėjams, lanksti, lengva, natūrali ir ilgaamžė medžiaga. Tinkamai sumontuoti medinių čerpių stogai – ilgaamžiški, net ir atšiauriausiomis klimato sąlygomis savo estetiką ir funkciją gali išlaikyti iki 75-100 metų.

Viena vertingiausių medinių čerpių savybių – galimybė “kvėpuoti”. Nuo drėgno oro, veikiant atmosferiniams krituliams medinių čerpių viršutinis sluoksnis įgeria drėgmę, išsiplečia ir danga sandariai užsidaro, kai atmosferoje drėgmės koeficientas mažėja čerpės pradeda džiūti ir trauktis taip atverdamos ventiliacinius plyšius ir atiduodamos perteklinę drėgmę. Toks natūralus stogo ir fasado ventiliavimas prailgina pačios dangos ir konstrukcijų tarnavimo laiką, o pastato viduje užtikriną optimaliai drėgną, sveiką mikroklimatą. Dar viena teigiama medinių čerpių savybė – puiki garso izoliacija. Ši danga veikiama atmosferos veiksnių – lyjant lietui, esant stipriam vėjui – nekelia triukšmo. Medinių čerpių stogai ir fasadai pasižymi ir puikiomis termoizoliacinėmis savybėmis, medinė danga žiemą šilumą sulaiko pastato viduje, o vasarą stipriai neįkaista, todėl pastate bus vėsu.

Skiedrų ar gontų danga yra elastinga, plastiška ir lengva, todėl joms nereikalingos ypatingos stogo ar fasadų konstrukcijos, transportuojant nereikia naudoti sunkiasvorės įrangos. Skiedromis ar gontais gali būti dengiami įvairiausių konstrukcijų ir formų paviršiai, danga minkštai išlenkia langus ar kampus, gali būti formuojami banguoti, reljefiniai paviršiai.

Medinių čerpių gamybos procesas vyksta laikantis senų gamybos tradicijų – pagrindinis darbas atliekamas rankomis, o mechaninė įranga naudojama tik kaip pagalbinė apdirbimo priemonė. Pradžioje parenkama bešakė brandaus miško mediena, kuri pasižymi tankiomis rievėmis. Kiekviena čerpė yra atskirai atskeliama nuo rąsto, kūgiškai nupjaunama reikiamo ilgio ir nusklembiama priklausomai pagal čerpės rūšį. Iš paruoštos medžio kaladės atskeliamos lentelės ir tikrinama medienos kokybė, mediena turi būti be defektų – šakelių, įvijumų, sakų kišenių, įskilimų. Toliau lentelės skeliamos į čerpių vienetinius ruošinius, sulyginami išilginiai kraštai, ruošiniui suteikiama pleišto forma. Obliuojama tik vidinė čerpės dalis, kad drėgmė nepatektų į pažeistą medienos sluoksnį. Visu gamybos metu nepažeidžiama medienos plaušo struktūra, todėl čerpės yra ilgaamžės, o išdžiūvusios tampa atsparios vandeniui ir pralaidžios orui.

„gera garso ir šilumos izoliacija, natūraliai ventiliuojasi, sunkiai įsidega, atspari aplinkos poveikiams ir kenkėjams, lanksti, lengva, natūrali ir ilgaamžė medžiaga.”

Flerbrugerhus DDS Sondermarken | Sophus Sobye Arkitekter

Gontai_

Gontų danga yra laikoma autentiška stogų ir fasadų danga, kuri gaminama pagal senas tradicines technologijas, ji laikoma patvaresne ir sandaresne už skiedrų dangą. Gontų ilgis ir plotis svyruoja nuo 48-71 cm. ilgio ir 8-12 cm. Pločio, lentelės storis 10-11 mm. Gontų čerpės yra špuntuojamos – lentelės šone išdrožiama išpjova, į kurią dengiant stogą, įleidžiamas siauresnis gonto šonas, todėl gontų danga mažai deformuojasi. Stogui ar fasadui turi būti parenkami vienodo pločio ir ilgio gontai, kuo gontas trumpesnis ir siauresnis, tuo jis geresnis. Danga gali būti dengiama dviem arba trimis gontų sluoksniais, juos kalant prie grebėstų, kurių tankumas parenkamas pagal gontų ilgį.

Skiedros_

Skiedrų danga taip pat yra laikoma viena iš tradicinių senųjų medinių stogų ir fasadų apdailos rūšių. Skiedros dažniausiai būna 4-6 mm storio, 8-15 cm. pločio ir 50-70 cm. Ilgio, tokiomis skiedromis dengtas paviršius mažiau “pasišiaušia” – išsikraipo. Kadangi skiedros drožiamos iš įvairiai skaldyto medžio, jų plotis būna nevienodas. Skiedros taip pat turi būti parenkamos kiek galima panašaus pločio, kad danga būtų sandaresnė. Dengiama tik neseniai išdrožtomis, neišdžiuvusiomis skiedromis, nes kitokios išsiriečia ir trūkinėja. Skiedrų danga dengiama trimis arba keturiais sluoksniais: du – trys sluoksniai pakloti ant apatinio sluoksnio – pamušalo, kalant prie medinių grebėstų ir paliekant tarpus medienai judėti.

HD Haus | Bernardo Bader Architects
Medienos rūšys_

Medinių čerpių stogų ir fasadų danga, gaminama pagal senas tradicines technologijas iš rinktinės vertingų rūšių medienos: maumedžio ar ąžuolo. Lietuvoje, dar kartais naudojama drebulės mediena, o kitose šalyse, tokiose kaip Kanada – raudonasis kanadietiškas kedras, vidurio Vokietijoje – bukas. Geras skalumas, atsparumas grybeliui ir pelėsiui, brandus amžius yra pagrindiniai medienos rūšies atrankos kriterijai.

Maumedis_

Tai visžalis spygliuotis, kurio mediena laikoma viena iš kiečiausių tarp spygliuočių., tačiau kartu, tai elastinga, skali, sakinga ir atspari drėgmei mediena. Mediena turi rausvai rudą atspalvį, kuris veikiamas atmosferos veiksnių blyškėja. Lyginant su ąžuolu, ji nedaug nusileidžia jam kietumu, bet lenkia atsparumu. Dėl ypatingos sakų sudėties su laiku maumedžio mediena tik tvirtėja. Maumedžio mediena pasižymi ir gydomosiomis savybėmis dėl joje esančių antioksidantų ir biologiškai aktyvių maistingųjų medžiagų. Maumedžio čerpių privalumas remiasi unikaliomis šios medienos savybėmis: didelis atsparumas puvimui ir vabzdžių bei kitų kenkėjų pažeidimams; ilgaamžiškumas; medienos struktūros grožis ir jos dekoratyvinės savybės.

Ąžuolas_

Plačiai paplitęs vasarą žaliuojantis lapuotis, pasižymintis tvirta, kieta šerdimi. Dėka didelio kiekio joje esančių rauginių medžiagų mediena yra atspari išorės veiksniams ir puvimui. Oro sąlygos labai lėtai įtakoja medienos nusidėvėjimą, bet jis neprilygsta maumedžio čerpėms. Ąžuolinėmis čerpėmis rekomenduojama dengti dangas, reikalaujančias ypatingos kokybės, nes lyginant su maumedžio čerpėmis, šios yra brangesnės. 

Kedras_

Pušinių šeimos, visžalis medis, kurio mediena išsiskiria išraiškingu raštu. Kedro mediena laikoma stabilia, ji nesikraipo, nesiriečia, nenusėda ir nesitraukia. Medienoje gausu eterinių aliejų, dėl to kedrinių dangų nepuola vabzdžiai ir kiti kenkėjai.

Drebulė_

Gluosninių šeimos lapuotis medis – unikali statybinė medžiaga. Ji gerai skyla, atspari temperatūrų kaitai, drėgmei, pelėsiui ar vabzdžiams taip pat ji jau pati savaime savyje turi antiseptinių savybių leidžiančių jai kovoti su biologine agresija. Medinės čerpės pagamintos iš drebulių, yra ypatingos tuo, kad jose yra medžiagų, stabdančių medienos puvimo bakterijų bei grybelių vystymąsi. Nors ši mediena nusileidžia maumedžio medienai, ji taip pat pasižymi savybe laikui bėgant tvirtėti.

Genius Loci residence | Bates Masi Architects
Padengimo būdai_

Skiedrų ir gontų stogo ir fasadų dangos nereikalauja nuolatinės priežiūros, bet kai kuriais atvejais galima prailginti dangos gyvavimo laikotarpį. 

„ilgiau gyvuoja ne pjautinės, o skeltinės skiedros ir gontai, nes skeliant jas išilgai pluošto, ilgiau išlieka natūralios gerosios medienos savybės.”

Pasak specialistų, neapdorotų, niekuo nedengtų medinių čerpių gyvavimo trukmė – apie 25–30 metų. Kas 5–7 metus padengiant fasadą medienos apsaugos priemonėmis, gyvavimo laiką galima padidinti dar bent 15 proc., o impregnavus jas gamykloje – prailginti dvigubai. Tiesa, pačių čerpių pagaminimo būdas taip pat turi įtakos ilgaamžiškumui: ilgiau gyvuoja ne pjautinės, o skeltinės skiedros ir gontai, nes skeliant jas išilgai pluošto, ilgiau išlieka natūralios gerosios medienos savybės.

Medinės čerpės (išskyrus maumedžio) gali būti papildomai dengiamos natūralia alyva, taip bus gaunama intensyvesnė, sodresnė spalva. Norint gauti įdomesnių atspalvių, jas galima dengti UV atsparia dažyve. Išimtis yra maumedžio čerpės, kurios dažniausiai visai nedažomos, kartais alyvuojamos arba dengiamos geležies oksidu, nes ši mediena sunkiai įgeria dažus. 

Kaip ir medinėms dailylentėms, taip ir medinėms čerpėms galima naudoti degintos medienos apdirbimo technologiją.

Shingle house | Flower Michelin Architects

Medinių čerpių dangos savo savybėmis nenusileidžia, o kai kur net ir lenkia pramoniu būdu gaminamų fasadų ir stogų dangas. Šiais laikais, kai labai svarbu išlaikyti ekologinę pusiausvyrą medinių čerpių danga yra puikus, sveikas ir ilgaamžis pasirinkimas pastato apdailai.

pirkia S_03

Mūsų siūlomas kartotinis gyvenamojo namo projektas su medinių gontų stogu ir fasadais.