Medinis fasadas. Privalumai ir trūkumai
Namo fasadas – svarbus elementas, kalbant apie pirmą įspūdį, kurį suteiks, vos tik išvydus pastatą. Jis gali derėti esamoje aplinkoje arba kontrastingai išsiskirti, priklausomai nuo to kokio įvaizdžio yra siekiama. Fasadų apdailą, jei pastatas nėra saugomoje teritorijoje, dažniausias pasirenka pats užsakovas, pagal architekto pasiūlymus. Tad šiandien trumpai supažindinsime su medinio fasado savybėmis.
Medžio apdaila yra populiarus pasirinkimas daugelio namų savininkams. Tai laiko patvirtinta, nesenstanti medžiaga, suteikianti namams natūralią, šiltą ir jaukią išvaizdą.
Ekologiškumas_
Kai yra kalbama apie fasado apdailą, medis – yra vienas labiausiai ekologiškų pasirinkimų. Mediena yra gamtai draugiškas pasirinkimas, nes ji yra:
- Atsinaujinantis šaltinis: kai kurie medžių tipai, ypač kedrai, auga ypač greitai, todėl jie laikomi tvariais ištekliais.
- Bioskaidus: net jei mediena pateks į sąvartyną, ji pakankamai greitai suirs ir virs kompostu.
- Energiją taupanti gamyba: Medienos dailylentėms pagaminti reikia mažiau energijos nei naftos pagrindu pagamintiems medienos apdailos variantams.
Namų savininkams, siekiantiems sumažinti ekologinį pėdsaką, medienos fasado pasirinkimas gali būti iniciatyvus sprendimas.
Priežiūra ir praktiškumas_
Medienos dailylentę yra daug lengviau pakeisti nei kitas fasado apdailos medžiagas, todėl jei norėsite pokyčių ateityje ar pakeisti atskiras dailylentes naujomis – garantuojama, kad medinis fasadas jums sukels mažiausiai vargo.
Kas kiek laiko reikia skirti laiko ir apžiūrėkite namą atidžiai. Kuo greičiau aptinkamas pažeidimas, toks, kaip pelėsis, įtrūkimai ar kt., tuo mažesnė žala patiriama. Taip pat būtina atkreipti dėmesį į atsiradusius plyšius, kadangi tai gali būti patraukli vieta graužikams, kuriems užtenka 3,8 cm skersmens plyšio.
Medines dailylentes lengva pataisyti ar pakeisti, jei jos yra pažeistos:
- Nedidelius pažeidimus – galima užpildyti medienos glaistu.
- Jei žala didelė – galite pakeisti vieną ar dalį dailylenčių į naujas. Nereikia atnaujinti viso fasado.
Dažnai kyla diskusijos, dėl medienos atnaujinimo, perdažymo. Deja, nėra tokio medienos padengimo būdo, kuris būtų visiškai atsparus aplinkos veiksniams. Beveik visada, tam tikru paros metu, fasadas yra veikiamas tiesioginių saulės spindulių. Tai ilgainiui pakeis dailylentės dangą, pavers ją sidabriška arba pilka spalva.
Kai kurie žmonės mėgaujasi natūralios medienos išvaizda, nes tai dera natūralioje aplinkoje, pavyzdžiui gyvenant prie miško. Tačiau, jei norite to išvengti, galima naudoti UV apsauginę dangą.Priklausomai nuo medienos dengimo tipo, ją reikės kas tam tikrą laiką atnaujinti. Vidutiniškai kas 4-7 m.
Platus spalvų ir medienos rūšių pasirinkimas_
Šiuolaikinės technologijos leidžia paruošti medinį fasadą, taip, kad jis nereikalautų kasmetinės priežiūros. Apsaugoti fasadą nuo išorės veiksnių taip pat padės atidžiai pasirinkta medienos rūšis ar apdirbimo tipas.
Džiovinta mediena_
Pats paprasčiausias ir pigiausias medinės apdailos pasirinkimas. Medinės dailylentės dažniausiai gaminamos iš spygliuočių medienos: eglės, pušies arba maumedžio.
Dailylentės iš eglės ir pušies yra impregnuojamos ir dažomos, jas galima padengti norima spalva, nes ši mediena pasižymi geru dažų įgeriamumu.
Dailylentės iš maumedžio yra patvaresnės, ilgaamžiškesnės, jų paviršius dažnai visai nedažomas, gali būti alyvuojamas arba dengiamas geležies oksidu, nes mediena sunkiai įgeria dažus. Ji yra tvirta ir sunki, savyje turinti natūralių dervų, apsaugančių nuo grybelio, puvimo ir vabzdžių, todėl yra labai patvari atmosferos poveikiams.
Termomediena_
Tai karščiu ir garais apdorota mediena, todėl ji yra tvaresnė, stabilesnė ilgiau nekinta išvaizda, bet brangesnė už paprastas medines dailylentes. Šios medienos apdorojimo metu sunaikinamos medžiagos, kuriomis maitinasi puvimą sukeliantys grybeliai ir bakterijos, bei medienos graužikai, vabalai bei kirvarpos, todėl termomedienos dailylentės gali būti visai nedengiamos, tik alyvuojamos arba dengiamos norimos spalvos UV atsparia dažyve.
Deginta mediena_
Vienas brangesnių medienos apdirbimo būdų, nes medinės dailylentės ruošiamos rankomis, naudojant senovinę medžio deginimo technologiją kilusią iš Japonijos – Shou Sugi Ban (Yakisugi). Šiuo būdu apdirbtos dailylentės ne tik turi išskirtinę išvaizdą, bet ir yra labai ilgaamžės ir gali tarnauti net iki 80 metų, nes technologijos metu iš medžio pluošto pašalinamos maistingos medžiagos traukiančios kenkėjus ir pelėsį.
Medinė apdaila yra viena iš seniausių Lietuvoje ir visame pasaulyje fasadinių sprendimų. Tad pasirinkdami šį variantą savo namams galite jaustis ramiai ir didžiuotis, kad ne tik prisijungiate prie tradicijų, bet ir prie gamtos tausojimo.